בנקים למשכנתאות – אילו יתרונות, אם בכלל, יכולים להיות ללקיחת משכנתא בבנק הקבוע שלך?

עם הביקוש ההולך וגובר לדירות ובתים בשנים האחרונות, שוק המשכנתאות בארץ הפך לתחרותי במיוחד. יחד עם זאת, מספר הבנקים בישראל הוא מוגבל והדבר יוצר עומס רב על דלפקי המשכנתאות בסניפי הבנק השונים.

כאשר תפנו לבנק שלכם אל תשכחו שאינכם הלקוחות היחידים המבקשים משכנתא

רוכשי דירות רבים מגיעים ופוקדים את דלפקי המשכנתאות בסניפי הבנקים השונים. לרוב, כאשר תרצו לברר בעניין לקיחת משכנתא, תמצאו את נציג המשכנתאות בבנק אומר לכם שהוא לא פנוי ושעליכם לתאם פגישה מראש. גם כשתרצו לתאם פגישה כזו, כנראה שתמתינו בין שבוע לשלושה שבועות. לרוב, זה גם תלוי באיזה סוג עסקה מדובר מבחינת הבנק. הבנקים יעדיפו לקבל עסקאות בהן יינתנו משכנתאות חדשות, לכן פגישה לצורך זה בדרך כלל תתקיים לפני פגישה לצורך הגשת בקשה למיחזור משכנתא. במקרה השני, הבנק לא ימהר להיפגש עמכם ובדרך-כלל יערים קשיים על-ידי מתן תנאי מיחזור שאינם משתלמים ובכך ינסה לחמוק מלתת לכם שירות בנושא זה.
בנוסף לכל זה, אל תשכחו שכאשר אתם כבר לקוחות הבנק וכל פעילות העובר ושב (ואולי גם המשכנתא) מתנהלת באותו בנק, הבנק יראה בכם מעין לקוחות "שבויים" ויצא מתוך נקודת הנחה שאין לו כל צורך להטיב את התנאים שלכם, במיוחד כשמדובר בתנאי משכנתא שכבר לקחתם. כדאי גם להכיר בנושא של מחשבון משכנתא שיכול לסייע לכם בחישובים.

כאשר תפנו לבנק אחר, יתכן וישתדלו בשבילכם קצת יותר

הגשת בקשה למשכנתא בבנק שאינו הבנק לו אתם שייכים, תהיה לרוב מזמינה יותר ומהירות הפעולה תהיה רבה יותר, לכן כנראה שתקבלו בסוף שירות טוב. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שבנקאי משכנתאות נמדדים לפי ביצועים חדשים, כלומר, גיוס משכנתאות חדשות וגיוס לקוחות חדשים. בחלק מהבנקים תידרשו לפתוח חשבון עו"ש ולהתחייב לפעילות מסוימת שתהיה בו ומכאן שהבנק יראה בכם פוטנציאל מכירה רב עבורו, לכן הדבר יהווה סיבה טובה עבורו להשקיע בכם ולהטיב עמכם בכל הקשור בתנאים שתקבלו וכמובן בתנאי המשכנתא שתבקשו.

קיבלתם ריביות משכנתא טובות יותר בבנק אחר? חיזרו אל פקיד המשכנתאות בבנק שלכם והראו לו את ההצעה שקיבלתם

במידה וקיבלתם הצעה טובה יותר בבנק אחר – מהרו לחזור לפקיד הבנק שלכם ולבקש ממנו שישווה את התנאים שקיבלתם. שיטה זו עובדת פעמים רבות, כאשר ברצונכם למחזר משכנתא קיימת. לרוב, הבנק שלכם לא ממש יאהב את הרעיון של מיחזור המשכנתא, שהרי במצב כזה הבנק אמור לשפר לכם את תנאי המשכנתא ולפגוע ברווח שלו מכם. כשתגיעו עם הצעה למשכנתא מבנק אחר, עם תנאים טובים יותר ופקיד הבנק יראה שיש לכם כוונה להעביר את המשכנתא מאותו בנק לבנק אחר, ייתכן ותקבלו הצעה טובה יותר שתגרום לכם לשקול להישאר באותו בנק ולבצע את המיחזור בו.
במידה ומדובר במשכנתא חדשה למטרת רכישה, בקשו מבנקאי המשכנתאות בבנק שלכם להשוות את תנאי ההצעה שלו לתנאים שקיבלתם בבנק אחר. סביר להניח, שכת תקבלו ממנו הצעה טובה יותר.

עוד מידע תוכלו לקבל באתר של יועץ משכנתא